Members of Parliament

Current MPs

Political party
Green Party
Mojo Mathers.

Mojo Mathers.

Information
Date:
15 August 2014
Contact details
Parliament Office
Private Bag 18888
Parliament Buildings
Wellington 6160
Email contacts
Related links

Mojo Mathers

List member, Green Party

  • Entered Parliament: 14 December 2011
  • Member of the following Parliaments: 50th

Member for / List Party Date
List Green Party 14 December 2011 -

Current Parliamentary Roles

  • Spokesperson, Animal Welfare
  • Spokesperson, Civil Defence
  • Spokesperson, Consumer Affairs
  • Spokesperson, Disability Issues
  • Spokesperson, Food
  • Spokesperson, Natural Health

Former Parliamentary Roles

Select Committees

  • Member, Commerce Committee: 21 December 2011 - 28 August 2013
  • Member, Government Administration Committee: 28 August 2013 – 14 August 2014

Personal details

  • Born 23 November 1966, London
  • Mother of three children

Education/qualifications

  • Honours degree in Mathematics (1st Class)
  • Masters in Conservation Forestry (Distinction)

Career

  • Joint owner, business offering forestry management services 2001-2006
  • Parliamentary Advisor, water issues, 2005
  • Strategic Policy Advisor, Green Party 2006-

Community activities

  • Committee member, Playcentre
  • Secretary/spokesperson, Dam Action Group 2001-2004
  • Founding member, Malvern Hills Protection Society
  • Committee member, Disability Inclusion Group