Members of Parliament

Current MPs

Political party
Labour Party
Rino Tirikatene.

Rino Tirikatene.

Information
Date:
16 May 2014
Contact details
Parliament Office
Private Bag 18888
Parliament Buildings
Wellington 6160
Email contacts
Related links

Rino Tirikatene

Member for Te Tai Tonga, Labour Party

  • Entered Parliament: 27 November 2011
  • Member of the following Parliaments: 50th

Member for / List Party Date
Te Tai Tonga Labour Party 27 November 2011 -

Current Parliamentary Roles

  • Member, Māori Affairs Committee
  • Spokesperson, Customs
  • Associate Spokesperson, Forestry
  • Associate Spokesperson, Māori Affairs
  • Associate Spokesperson, Small Business

Former Parliamentary Roles

Spokesperson Roles

  • Spokesperson, Tourism: 19 December 2011 - 25 February 2013
  • Spokesperson, Treaty of Waitangi Negotiations: 31 May 2013 - 23 September 2013

Personal details

  • Born in Rangiora, father of three children
  • Iwi affialiation: Ngai Tahu, Ngati Hine
  • Family associations with the Southern Māori Electorate (1932-1996)

Career

  • Commercial Lawyer
  • NZ Trade Promotion and Export Market Development
  • Worked for Te Runanga o Ngai Tahu (iwi fisheries interests and business development)
  • Former Chief Executive of the Federation of Māori Authorities
  • Consultant (inter-indigenous development projects)